DEHB Tanısının Farklı Tipleri ve Dereceleri

  • Anasayfa
  • DEHB Tanısının Farklı Tipleri ve Dereceleri

DEHB TANISININ FARKLI TİPLERİ VE DERECELERİ

DEHB tanısını almış çocukların oldukça benzer özellikleri bulunurken farklılık gösterilen durumlar da gözlemlenebilir.
Kitaplarda belirtilen bu dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliğin her çocukta ortaya çıkma derecesi aynı değildir.
Tanı konulmuş çocuklardan bazılarının aşırı hareketliliği ağır basarken, bazı çocuklar ise gayet sakin, rahat ve yavaş olabilirler.
Bu psikolojik bozukluğun her çocukta farklı şekilde görülmesi son derece normal bir durumdur. Çünkü DEHB in farklı tipleri vardır.

  1. Dikkat Eksikliğinin belirgin olduğu tip
  2. Aşırı Hareketlilik ve Dürtüselliğin Belirgin olduğu tip
  3. Her ikisinin de yoğun bir şekilde görüldüğü tip

 

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu tipi her ikisinin de yoğun olduğu “birleşik tip” dir. Hem dikkat dağınıklığına hem dürtüselliğe hem de hiperaktiviteye özgü belirtiler belirgin olarak görülür.
Yapılan çalışmalarda birleşik tipte olan DEHB’li çocukların yetişkinlikte de davranışlarını sürdürdükleri görülmüştür.
Hem kızlarda hem de erkeklerde en sık görülen alt tiptir.
Dikkat eksikliğinin belirgin olduğu tiptir. Bu tipte ise hiperaktivite ve dürtüsellik ya hiç yoktur ya da yok denecek kadar azdır.
Dikkatsizliğin belirgin olduğu tipte kişi bir işe dikkatini veremez, dikkatini belli uyaranda devam ettirmede sorunlar yaşar ve dikkat dağınıklığı oluşur.
Genellikle de okul ortamına girdikten sonra belirgin şekilde anlaşılabilir. Çocuğun ders çalışmamak istememesi, motivasyon kaybı, öğrenme güçlüğü gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Aileler ve öğretmenlerin bu çocuklar için sıklıkla kullandıkları cümleler:
-“Hadi kızım/oğlum demekten yoruldum artık. Yatağını toplarken üstünü giyinirken, her hareketinde hadi kızım ÇABUK OL DEMEDEN YAPMIYOR. Yavaş hareket ettiği için sürekli geç kalıyor. Sadece okula da değil normal zamanlarda dışarı çıkarken de aynı duru söz konusu olabiliyor.

-“Söylediğimiz şeyleri çok çabuk unutuyor”. Sık sık tekrar etmek zorunda kalıyoruz.

-“Dersi hiç dinlemiyor. Sürekli dalgın. Sanki hayal dünyasında yaşıyor.

Call Now Button0 530 526 72 64