Dehb(li) Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım?

  • Anasayfa
  • Dehb(li) Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım?

DEHB(li) ÇOCUĞUMA NASIL DAVRANMALIYIM?

AİLEYE ÖNERİLER

Her çocuk ilgi ve sevgiye muhtaçtır. Çocuklar onlara gösterdiğiniz ilgi, sevgi ve şefkat sayesinde sağlıklı gelişim gösterirler.
Çocuk sevgiyle büyür.
DEHB olan çocukların ise aileye, ebeveynlerin sevgisine olan ihtiyaçları normal çocuklardan daha fazladır.

Aile içerisinde birbirinize kurmuş olduğunuz iletişim tercihleriniz çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir iletişim ortamda yetişen çocukların problem çözme becerileri daha yüksektir.

Sağlıklı bir ailede yetişmiş olan çocuklar hem kendilerine hem de diğer insanlara sadece insan oldukları için değer vermeleri gerektiğini yaşayarak öğrenirler. Her insan temelde kendine özgün ve değerlidir.

İnsan kendini anlarken ve anlatırken karşındaki kişiyi duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade etmek ister. İletişim kurarken etkili olmak ister. İletişim, insanoğlunun toplum içerisinde uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için kullandığı eşsiz bir özelliktir.

Çevresi iletişim halinde olmayan, kendisini insanlarda soyutlamış olan kimselerin yeteri kadar sağlıklı olmadığı düşünülür. Çünkü iletişim toplum içerisinde uyumlu bir şekilde yaşamanın temel şartıdır.

İnsanın iletişim kurması temel bir ihtiyaçtır. Ancak dönem dönem insanlar kişisel hayatlarında yaşadıkları bir takım problemlerden ötürü çevreleri ile iletişimi koparırlar. Bu kopukluk kişiler arası ilişkilerde kendini gösteren sorunlardan kaynaklanır. Sürekli olmadığı takdirde yaşanılan kişisel SORUNLAR kişi için daha iyi iletişim kurabileceği bir aşama olarak görüldüğü takdirde, ortaya çıkan SORUNLAR kısa sürede çözüme kavuşabilir. İşte bu noktada sağlıklı iletişim ve buna bağlı olarak sağlık daireler ortaya çıkar. 

Sağlıklı aile olmak dengeli ve düzenli ayrı olmaktan geçer. Dengeli ve düzenli olmak beraberinde başarıyı, huzur ve mutluluğu getirir. 

Sağlıklı aileler, sorunları nasıl ele alacaklarını ve karşılaştıkları problemleri ile nasıl baş edebileceklerini bilirler.

DEHB ‘de FİZİKSEL AKTİVİTE

Fiziksel aktivitelerde bulunmak DEHB olan bireylerin kendilerini yapacakları en zayıf sorunlardan biridir. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olan fiziksel aktivite, beynin daha verimli çalışması adına yapılabilecek en etkili yöntemlerdir düzenli bir şekilde yapılan kişinin fiziksel hem de psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini sağlar.
Kalp sağlığına önemli katkıları olan düzenli egzersiz kişinin ruh sağlığının korunması ve depresyona yakalanma riskini azaltır.

Düzenli egzersizin insan vücuduna ve beyin üzerine faydaları ise;

  1. Düzenli egzersiz mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun artmasını sağlar.
  2. Düzenli egzersiz de birlikte nöron sayısında artış yaşanır. Bu sayıda kişinin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riski azalır.
  3. Küçük yaşlardan itibaren yapılan düzenli egzersizler, beynin algılama ve kavramı yeteneğin artırır.
  4. Kişilerin sigara, alkol ve benzeri madde kullanım oranları da azaltır.
  5. Kişinin kendine olan öz saygısını ve hayattan aldığı zevki de artıran düzenli egzersizler kişilerin mutluluk eşeğin yükseltir.

DEHB tedavisinde fiziksel aktivitenin program içerisinde muhakkak yer alması gerekir.

Çocuğunuzun hem dürtülerini kontrol edebilmesi hem de enerjisini atabilmesi adına yapabileceği en etkili uygulamalardır.

Fiziksel aktiviteyi tek bir alanla sınırlandırmanıza gerek yok. Fiziksel aktivite adı altında yapabileceğiniz hem çocuğumuzun ilgi alanına hitap edebilecek hem de birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yüzlerce etkinlik var.
Yüzme, basketbol, okçuluk, futbol, koşun, fitness, aerobik, yürüyüş, bisiklet sürmek ve benzeri aktivitelerden herhangi bir ya da birkaçı olabilir.

Hangi fiziksel aktiviteyi yaparsanız yapın düzenli olmadığı takdirde fayda sağlamanız mümkün değildir.

Yapılacak olan egzersizleri haftada üç ya da dört defa düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Aktivitelerin gün içerisinde yapılması gece uykuyu kolaylaştırması açısından faydalı olacaktır.

Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler çocuğun motivasyonu ve öğrenme kapasitesini artırır. Çocuğa bedenine hakim olmayı öğrettiği gibi büyüme hormonunun salgılanmasını da arttırır.

Düzenli yapılan egzersiz yapmanın çocuklar için sağladığı bir başka fayda da sosyalleşmeyi artırmasıdır. Özellikle grupça yapılan aktivitelerle birlikte çocuk bir gruba ait olmayı öğrenerek bu sayede sosyal becerilerini de geliştirir.

Düzenli bir şekilde yapılan etkinlik ve aktiviteler aynı zamanda çocuklarca planlı ve programlı bir şekilde çalışma disiplini öğretir. Bu sayede çocuğunu sorumluk duygusu gelişir, sorunlarla baş etme becerisinde artış yaşanır.

OYUNUN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Dehb olsun ya da olmasın her çocuk oyun oynamayı ihtiyaç duyar. Oyun çocuklar için iletişim kurma yöntemidir. Çocuğun kendini ifade etme şeklidir, oyun. Oyunun çocuk hayatı üzerinde son derece önemli etkileri vardır. Aileler çocuğunun hayatında onu geliştirebilmek, büyütebilmek ve ihtiyaçları karşılayabilmek adına büyük bir sorumluluğun altına girerler. Bu sorumluluğu yerine getirmek adına da çocuğa sürekli bir şeyler öğretme çabası vardır.
Ancak burada pek çok aile büyük bir şeyi gözden kaçırır.
Çocuğa öğrenmesi için uygun ortam oluşturmak yerine pek çok aile çocuğa bir şey öğretmek için onu zorladıklarının ve bir şeyleri de dayattıklarının farkında olmazlar .

Öğretirken çocuğun hayatına sürekli zorunluluk ve dayatmalarla müdahale ettiklerinde sağlıklı bir iletişime geçme noktasında sıkıntı yaşarlar.

Çocuğa onun için faydalı olacak bir şeyler öğretmenin en rahat ve kolay yolu oyundur. Oyun çocuğun iletişim dilidir

Çocuğuyla sağlıklı iletişim kurmak isteyen her ebeveyn oyun dilini bilmelidir.

Çocukların ihtiyaçları olan şey onun oyununa katılmak için hevesli olan anne babadır.

Oyun dilini kullanmayı öğrendiğinizde, çocuğunuz da hem daha sağlıklı geçme geçmiş olursunuz hem de onun kendi kendine öğrenmesini sağlarsınız.

Oyunun çocukları üzerinde adeta sihirli bir etkisi vardır. Çocuklar doğası gereği esnektirler ve oyun onlar için adeta bir yaşam biçimidir. Yaptığı her şey oyunla başlayıp oyunla biter.

Oyun sadece küçük çocuklar için değil her yaştaki bir için önemlidir.
İnsanlar oyun sırasında duygu ve düşüncelerini aynı zamanda kendi düş dünyalarını oyuna yansıtırlar.

O bu yüzden henüz kendini ifade edecek kelime hazne sahip olmayan çocuklar için oyun, bir dil görevi görür.

Her çocukta olduğu gibi DEHB olan çocuk için de oyun çok önemli bir işleve sahiptir. DEHB olan çocuklara baktığımızda genel itibari ile tercih ettikleri oyunlar farklı, yüksek heyecan içeren, zaman zaman saldırganlığın hakim olduğu türden içeriklere sahiptir. Sıkılganlık düzeyi yüksek olan bu çocuklar sürekli olarak ödüllendirme ihtiyacı içerisinde olurlar.
Dolayısı ile DEHB olan çocukların anne babayla oyunla oynaması, süreç içerisinde anne babanın çocuğa motive edici sözler söylemesi oyunu olan dikkate konsantrasyonu artırır.
DEHB olan çocuklar sıklıkla çevrelerinden şikayet alan, sık sık uyarılan ve azarlanan çocuklar oldukları için kabul görmek ve bir yere ait olmak ise onlar için son derece önemlidir. Bu ihtiyaçları giderebilmek adına grup oyunları tercih edilebilir. Grup oyunları sayesinde çocuklar sosyal bir ortamda nasıl iletişim kuracaklarını ve nerede nasıl davranacaklarını öğrenirler.

 

Call Now Button0 530 526 72 64