Dürtüsellik Neden Kaynaklanıyor

  • Anasayfa
  • Dürtüsellik Neden Kaynaklanıyor

Dürtüsellik kişinin davranışlarına sınır koyma noktasında sorun yaşamasıdır. Dürtüselliği ağır basan bireyler kendilerini frenlemekte zorlanırlar. Bir davranışı yaparken sonucunu düşünmez sadece o an yapma eylemine odaklanır.

Acelecidirler. Sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyor gibi hızlı ve çabuk bir şekilde hareket etmeye çalışırlar.
Aklından geçen düşünceleri hemen söylemek isterler ki çoğunlukla da söylerler. Dürtüsel bir bireyde aklından geçeni hemen yapma, sabır edememe, herhangi bir şeyi eklemekte zorluk çekme gibi davranışlar söz konusudur.

Dürtüsel davranışları ağır basan çocuklarda frenleme sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmadığı için akıllarına her ne geliyorsa hemen yapmak isterler. Sergilemiş oldukları davranışların ortama uygun olup olmadığı ya da davranışın sonucunda nelerle karşılaşabilecekleri önemli değildir. Önemli olan o anda istediği davranışı ortaya koymaktır.

Yaptıkları davranışın doğruluğu ya da yanlışlığı ile ilgilenmezler. Ancak davranışı yaptıktan sonra doğru ya da uygun davranış olup olmadığını görebilirler.

Pek çok ebeveyn “kızmamıza rağmen, defalarca aynı yanlışı tekrar ediyor” şeklinde şikayet ettiklerini duyuyoruz.
Nasıl oluyor da bu çocuklar yapacakları işin sonunda zarar göreceklerini bildikleri halde göz göre göre yanlış yapmaya devam ediyor?

Çünkü bir olaya tepki vermeden önce durup üzerine düşünecek kadar bir kontrol gücü yok.

Call Now Button0 530 526 72 64